Haber

ABD ve Güney Kore arasında Ukrayna’ya mühimmat bilmecesi

Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında işgalinden bu yana Batılı devletler Ukrayna’ya destek olma çabalarını sürdürüyor.

Washington gelen ve ABD’li bir yetkiliye dayandırılan son haberler ABD’nin Ukrayna’ya göndermek üzere Güney Kore‘den top mermisi almak istediği istikametinde. Lakin Seul Amerika Birleşik Devletleri’nin mühimmatın son kullanıcısı olması konusunda ısrar ettiğini ve Ukrayna’ya ölümcül silah yardımı konusunda siyasetinin değişmediğini açıkladı.

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD’li yetkili devam eden müzakerelerle ilgili olarak Washington’un Ukrayna’ya Güney Kore’nin 155 mm’lik top mermilerini göndermek istediğini açıkladı.

Aynı yetkili Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) fonlarının bu mühimmatı satın almada kullanılabileceğini aktardı. Ancak satın alınan mühimmatın ABD topraklarından sevk edilip edilmeyeceği netleşmedi.

Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya ölümcül silah sağlamamak konusundaki konumlarının değişmediğini belirterek müzakerelerin ABD’nin mühimmatın son kullanıcısı olması bağlamında yapıldığını aktardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “ABD’nin mühimmat stoklarındaki 155 mm’lik füze eksikliğini telafi etmek amacıyla ABD ve Koreli şirketler arasında mühimmat ihracatı için müzakereler devam ediyor” denildi.

Seul’ün Moskova endişesi

Bir ABD müttefiki olan Güney Kore Rusya’yı hem ekonomik nedenlerle hem de Moskova’nın Kuzey Kore’ye uygulayabileceği etki nedeniyle karşısına almak istemiyor.

Anlaşmayı bilen ABD’li yetkililere atıfta bulunan Wall Street Journal gazetesi mutabakatın Ukrayna’ya teslim edilecek 155 mm’lik 100 bin top mermisi içereceğini söyledi.

Washington Seul’ün güvenlik konusundaki en kilit müttefiki ve 27 bin ABD askeri ülkeyi nükleer silaha sahip Kuzey Kore’ye karşı korumak için Güney Kore’de bulunuyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Güney Kore’ye seslenerek “vazgeçilmez” olduğunu belirttiği silahları temin etmesini istedi.

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin bu türlü bir kararın ikili münasebetleri yok edeceğini açıklmasından sonra Ukrayna’ya herhangi bir ölümcül silah sağlamadıklarını açıklamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby geçen hafta Washington’un elinde Kuzey Kore’nin Rusya’ya Ukrayna’da kullanılmak üzere “önemli” sayıda top mermisi sağladığına dair bilgi olduğunu açıklamıştı.

Moskova ve Pyongyang ise herhangi bir silah sevkiyatı yapıldığını reddediyor.

Biden Şi ile görüşecek

Öte yandan gelecek hafta Endonezya’da yapılacak G20 Doruğuna katılacak olan ABD Lideri Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile göreve geldikten sonra ilk kez yüzyüze bir görüşme gerçekleştirmesnin planlandığı bildirildi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi tarafından yapılan açıklamada Biden’ın Şi ile görüşmesinin gündeminde Rusya’nın Ukrayna işgali ve Kuzey Kore mevzularının da olduğu belirtildi.

Reuters, AFP / SSB, EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu