Ekonomi

Bakan Akar’dan tahıl girişimi toplantısı açıklaması

Akar, yarın yapılması planlanan görüşmenin sorusunu Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcıları arasında yanıtladı.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıkların yaptığı görüşmelerin ardından “tahıl girişimi” için verilen sürenin 18 Mayıs’a kadar uzatıldığını hatırlatan Akar, “Bu dönem öncesinde de görüşmelerimizi mümkün olduğunca hızlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. sona ermek ve bunun herhangi bir aksamaya yol açmadan devam etmesini sağlamak” dedi.

Akar, yarın yapılması planlanan toplantıyla ilgili olarak, “Yarın yapmayı planladığımız bakan yardımcıları toplantısı yerine teknik düzeyde bir toplantı yapılacak. BM, Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan teknik personelin katılımıyla bir toplantı yapılacak. Bu toplantı yarın yapılacak. Bu görüşmeden sonra önümüzdeki hafta bakan yardımcıları toplantısı yapılacak.” açıklama yaptı.

Bakan yardımcılarının yapacağı toplantının gündemi hakkında bilgi veren Akar, şunları kaydetti:

“Bir yanda tahıl sevkiyatı konuşulurken diğer yanda orada kalan Türk bandıralı gemiler var. O gemilerin tahliyesi de gündemde olacak. Hep birlikte bir gündem oluşturacağız ve bu gündem daha da gelişecek. Bakan yardımcıları tarafından görüşülecek ve sonra karar verilecek.Özellikle Afrika’daki istikrar için çok önemli.Tahıl girişiminin hızlı, güvenli ve planlı bir şekilde devam etmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. önemli katkısıdır. Yarınki teknik toplantı ve önümüzdeki hafta yapılacak bakan yardımcıları toplantısı ile bu konunun planlı bir şekilde devam edeceğini düşünüyoruz.”

Görüşmelerin yeri ile ilgili soruya Akar, “Hem teknik toplantıyı hem de bakan yardımcıları görüşmesini İstanbul’da planladık.” cevabı verdi.

Tahıl inisiyatifinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Akar, “Görüşme ve görüşmelerden aldığımız izlenim bu çalışmaların olumlu sonuçlanacağı yönünde. Bunun için çalışıyoruz, üretiyoruz. çabalar.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu