Haber

Kazakistan’ın Türkistan kentinde Adnan Menderes anıtı açıldı

Adnan Menderes Anıtı’nın açılışı Kazakistan’ın başkenti Türkistan’da yapıldı.

Türkistan’da Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi (AYÜ) yerleşkesinin yanında bulunan anıtın açılış törenine Türkistan Eyalet Valisi Darhan Satıbaldı, AYU Rektörü Janar Temirbekova, AYU Rektör Vekili Peyami Battal ile üniversite öğrencileri katıldı.

Satıbaldı burada yaptığı konuşmada, Türk dünyasının manevi başkenti Türkistan’da kardeş halklar arasındaki manevi bağları güçlendirmenin değerli olduğunu vurguladı.

1950’li yıllarda Kazakların Türkiye’ye göç sürecinde Adnan Menderes’in önemli rol oynadığına işaret eden Satıbaldı, “Bu nedenle bize düşen görev, o yıllarda Kazak halkına sahip çıkan Adnan Menderes’in adını yaşatmaktır. .” söz konusu.

Geçen yıl Türkistan’da bir sokağa Adnan Menderes adı verildi.

Eski Türkiye Başbakanı Adnan Menderes, 13 Mart 1952 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Kazakların Türkiye’ye göçünü kabul etti.

Altay bölgesinin bir kısmının Çin hegemonyası altında kalmasından sonra Kazaklar, Hindistan ve Pakistan üzerinden Türkiye’ye göç etmeye başladılar.

Bu nedenle Menderes, Kazaklar tarafından saygın bir devlet adamı olarak bilinir.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, kaderin bir cilvesi ile Orta Çağ’ın ortasındaki Anadolu topraklarına gelen binlerce Kazak ailesine kucak açan Adnan Menderes’i andı. geçen asır, saygı ve minnetle.

elbeyliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu