Haber

Mişustin: Rusya ekonomisi bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 2,8 büyüdü

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, ekonomi konulu toplantıda, “ Dokuz ay sonucunda ekonomik büyüme %2,8 olarak gerçekleşti. Bu, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın ön değerlendirmesidir. Sadece eylül ayını alırsak bu rakam neredeyse iki katına çıktı, yani yıllık bazda yüzde beşin üzerinde.dedi.

Ekonomik büyümeye en büyük katkının yerli üretim ve arz ekonomisinin yaratılması olduğunu belirten Dr. MişustinOcak-Eylül döneminde endüstriyel malların üretiminin yüzde üçten fazla arttığını belirterek, ” Bu alanda liderlik imalat sanayindedir. Bu yılın ilk dokuz ayında bu sektördeki büyüme yüzde 7 düzeyinde gerçekleşti.“ben” diye bildirdi.

Yerli ürün üretiminin artmasıyla bütçe gelirlerinin de arttığının altını çizen Rusya Başbakanı, petrol ve doğal gaz dışındaki gelirlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında arttığı bilgisini verdi.

‘Rusya ekonomisi uyum dönemini geçti’

Toplantıda ülkenin sosyoekonomik gelişimini durdurabilecek olası riskler de ele alındı. Mişustin, “ Dış zorluklara uyum sağlama dönemi büyük ölçüde geçti“ifadesini kullandı.

Sadece petrol ve doğal gaz sektöründe azalma yaşandığını kaydeden Başbakan, şöyle konuştu: Burada daha fazla zamana ihtiyacımız var. Sevkiyatlarda yeni rotasyonlar oluşturmak, yeni alıcılarla anlaşmalar yapmak, yeni pazarlar bulmak gerekiyor.” ekledi.

haber-selendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu