Haber

Tayland’da Türk seçmen ikinci tur seçimleri için sandık başında

Güney Asya ülkesi Tayland’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sabah saatlerinde sandık başına gitti.

Tayland’da yaşayan Türk seçmenler, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci versiyonu için Bangkok’taki Türkiye Büyükelçiliği’nde oy kullanmaya başladı. Bangkok’ta yaşayan Türk seçmenler bugün 08:00-22:00 saatleri arasında oy kullanabilecek. Tayland’ın yanı sıra Myanmar (Burma), Kamboçya, Filipinler ve Laos gibi ülkelerde yaşayan kayıtlı Türk seçmenler de Bangkok Büyükelçiliği’nde oy kullandı. Bangkok Büyükelçisi Serap Ersoy, birinci tur seçimlerde olduğu gibi Bangkok’taki Büyükelçilikte ikinci tur seçimlerin düşüncesizce devam ettiğini ve katılmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını büyükelçiliklerinde oy kullanmaya davet etti.

YSK verilerine göre bin 278 seçmen oyunu kullandı.

YSK’dan yapılan açıklamaya göre, yurt dışında oy kullanma işlemleri sonucunda Türkiye’ye mühürlü olarak getirilecek sandıkların sayım ve dökümü, saat 17.00’den sonra Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu gözetiminde yapılacak. 28 Mayıs, ülkede oy kullanma için son tarih sona erdiğinde. Kaydedilecek sonuçlar daha sonra Ankara İl Seçim Kurulu’na iletilecek. Tayland’da ilk tur seçimleri 6-7 Mayıs tarihlerinde 2 sandıkta yapıldı ve YSK verilerine göre bin 278 seçmen oyunu kullandı. Birinci tur seçim sonucunda Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 79,87, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 13,21, Sinan Ogan yüzde 4,19 ve Muharrem İnce yüzde 2,73 oy aldı. – BANGKOK

habermihalgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu