Haber

Van Gürpınar’da Belediye Ekipleri Hayvanlara Su Taşıdı

Van’ın Gürpınar ilçesinde, kırsal kesimde havaların çok sıcak olması nedeniyle koyun ve keçi sürülerinin su bulmakta zorlandığı bölgelere belediye ekipleri tarafından tankerlerle su ulaştırılıyor.

Bölgede kuraklık sonucu su kaynaklarının azalması, küçükbaş hayvan varlığının fazla olduğu ilçede çobanların sürüleri için su bulmakta zorlanmasına neden oluyor.

Gürpınar Belediyesi ekipleri de su sıkıntısının yaşandığı bölgelere tankerlerle su ulaştırarak hayvanların ihtiyacını karşılıyor.

Işıkpınar Mahallesi’ndeki koyun ve keçi sürülerinin susuz kaldığı haberini alan gruplar, tankerlerle yayla yolunu geçerek bölgedeki havzalara su doldurdu.

Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, bölge halkının su talebine kayıtsız kalmadığını söyledi.

Son yıllarda bölgede kuraklığın etkili olduğunu belirten Tanış, şunları söyledi:

“İlçemizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için her türlü imkanı seferber ediyoruz. Son yıllarda yaşanan kuraklık maalesef su kaynaklarımızı azalttı. Hayvanlarına su bulmakta zorlanan vatandaşlarımız bizden su istemeye başladı. Yardım için. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Sürülerin bulunduğu bölgeye su gönderiyoruz.”

Işıkpınar Mahallesi’nde çobanlık yapan Yunus Baday, “Bölgede su sorunu yaşıyoruz. Sıvatlarda su kalmamıştı. Belediyeden yardım istedik. Gelip yalaklarımızı doldurdular. Hayvanlarımız su içindeydi. zor durum Allah razı olsun.” söz konusu.

Aynı mahallede sürüsünü otlatan Nurtaç Sütçü, belediye ekiplerine teşekkür ederek, “Belediye Başkanımız Hayrullah Tanış’a ulaşarak su sorunumuzu dile getirdik. Ekipler hızla geldi ve sıkıntımız çözüldü.” sözünü kullandı.

siverek-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu